Tårerne dannes i tårekirtlen under øvre øjenlåg. De løber langs øjenlågskanterne gennem tårepunkter, tåreledere og tåresækken og herefter ned i næsen.

Der kan være flere årsager til tåreflåd. Det kan delvis skyldes:

  • overproduktion af tårer,
  • nedsat pumpefunktion eller
  • en afløbshindring.

Årsagen til tåreflåd undersøges nærmere ved forundersøgelsen.

Hvis der er stop i tårevejene, kan man få symptomer i form af tåreflåd og betændelse, og der kan muligvis tilbydes en operation med henblik på at bedre afløbet.


Forbered dig til undersøgelsen


På undersøgelsesdagen


Om undersøgelsen

Forvent at undersøgelsen tager 2-3 timer


Kontakt

Telefon

Vil du ændre din tid, kan du ringe på tlf. 7845 4639 mellem kl. 9-12.

Har du brug for at tale med en sygeplejerske, kan du komme i kontakt med dem via sekretæren hverdage mellem kl. 9-12.

Har brug for at henvende dig uden for dette tidsrum, kan du træffe en sekretær på 7845 4620 alle hverdage mellem kl. 8-15.

Har du akut behov for hjælp efter kl. 15 kontaktes afdelingen på 7845 4600.

Adresse

Øjensygdomme

Aarhus Universitetshospital
Palle Juul-Jensens Boulevard 167
Indgang J5
8200 Aarhus N

 

Mail til Øjensygdomme

Sikker mail (Kræver MitID)

Med sikker mail sender du via e-boks, og dine oplysninger er dermed beskyttede.

Gå direkte til

Direkte link til denne side: www.auh.dk/760248

Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.