Formålet med denne undersøgelse går ud på at finde ud af, om overproduktion af binyrebarkhormonet kortisol skyldes en for høj produktion af hormonet ACTH, der produceres i hypofysen. Hormonet ACTH har en stimulerende virkning på produktion af binyrebarkhormon.
Det er meget vigtigt at få en afklaring på dette for at vurdere hvilke behandlingsmuligheder, vi kan tilbyde dig.
Kontakt
Medicinsk Sengeafsnit (MSA) - Hormon- og knoglesygdomme
Telefon
78 45 54 50
Telefontid
Telefonen er åben hele døgnet alle ugens dage for akutte henvendelser. Vi opfordrer til, at du så vidt muligt ringer til os mellem kl. 8.00-14.30.
Med sikker mail sender du via e-boks, og dine oplysninger er dermed beskyttede.
auh.hormon-.og.knoglesygdomme@rm.dk
Vær opmærksom på, at almindelig mail ikke er egnet til fortrolige oplysninger.
Kontakt
Telefon
7845 5470
Telefontider for klinikken
Er du i forløb hos os og har spørgsmål, som ikke kan vente til din næste kontrol, er du altid velkommen til at ringe til os.
Telefonen er åben til en sygeplejerske fra Klinik for Hypofyse-, Kønshormon- og Binyresygdomme: mandag, onsdag og torsdag kl. 11.00 - 12.30. Det er derfor bedst at ringe i det tidsrum.
Har du presserende behov for kontakt uden for dette tidsrum, kan du på samme telefonnummer tale med en sekretær frem til klokken 15 på alle hverdage.
Med sikker mail sender du via e-boks, og dine oplysninger er dermed beskyttede.
Mail: auh.hormon-.og.knoglesygdomme@rm.dk Vær opmærksom på, at almindelig mail ikke er egnet til fortrolige oplysninger.
Gå direkte til
auh.dk/832811
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.
Forbered dig til undersøgelsen
På undersøgelsesdagen
Om undersøgelsen
Risici og bivirkninger
Efter undersøgelsen
Når du kommer hjem
Videre forløb
Mere information