De kvindelige kønshormoner hedder østrogen og progesteron og produceres i æggestokkene frem til overgangsalderen. Nogle kvinder stopper med at producere kønshormoner, før de naturligt går i overgangsalder. Det kan fx skyldes sygdom i æggestokkene eller beskadigede eller manglende æggestokke.

Det kan også skyldes en nedsat eller ustabil funktion i de områder i hjernen, der styrer kønshormonerne.


Om behandlingen


Risici og bivirkninger

Nogle oplever, at de kan få brystspændinger, hovedpine og væskeophobning efter opstart af behandlingen. Det vil ofte forsvinde i løbet af et par uger.


Vær opmærksom på


Mere information


Kontakt

Kontakt

Klinik for Hormon- og Knoglesygdomme

Telefon

7845 5470

Telefontider for klinikken

Er du i forløb hos os og har spørgsmål, som ikke kan vente til din næste kontrol, er du altid velkommen til at ringe til os.

Telefonen er åben til en sygeplejerske fra Klinik for Hypofyse-, Kønshormon- og Binyresygdomme: mandag, onsdag og torsdag kl. 11.00 - 12.30. Det er derfor bedst at ringe i det tidsrum. 

Har du presserende behov for kontakt uden for dette tidsrum, kan du på samme telefonnummer tale med en sekretær frem til klokken 15 på alle hverdage.

E-mail

Sikker mail (Kræver MitID)

Med sikker mail sender du via e-boks, og dine oplysninger er dermed beskyttede.

Mail: auh.hormon-.og.knoglesygdomme@rm.dk Vær opmærksom på, at almindelig mail ikke er egnet til fortrolige oplysninger.

Gå direkte til

Direkte link til denne side:
auh.dk/1662867

Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.