Afdelingsledelsen

 

Ole_Haldan_Larsen_90x120.png

 

Ledende overlæge

Ole Halfdan Larsen

Tlf. 784 55300
E-mail: olelarse@rm.dk

 

 

 

   
Anne-Charlotte-Jaeger.jpg

 

Ledende akademiker

Anne Charlotte Jäger

Tlf. 784 55322
E-mail: annjaa@rm.dk

 

   
Lars_Dyrskjoet_90x120.jpg  


ordførende professor, forskningsleder blære cancer
Lars Dyrskjøt Andersen
Tlf. 784 55320
E-mail: lars@clin.au.dk

 

Læger

 

       
Claus_Gravholt_90x120.jpg  
prof., overlæge, dr.med.
Claus Højbjerg Gravholt
Tlf. 784 55326
E-mail: claugrav@rm.dk
 
       
  overlæge
Britt Elmedal Laursen
Tlf. 784 55321
E-mail: britla@rm.dk
 
       

Sekretariat 

 

Lone_Uth_90x120.jpg  
sekretær
Lone Uth
Tlf. 784 55310
E-mail: lone.uth@rm.dk
 
   

Akademikere

 

Mette_Christiansen_w_90x120.jpg  


funktionsleder for fælles NGS-enhed
Mette Christiansen
Tlf. 784 55302
E-mail: mette.christiansen@rm.dk

 

 
       
Soeren_Vang_2020_90x120_2.jpg  

funktionsleder for klinisk bioinformatik

Søren Vang
Tlf. 784 55362
E-mail: soervang@rm.dk

 
       
 


molekylærbiolog, ph.d.
Mette Gaustadnes
Tlf. 784 55305
E-mail: mette.gaustadnes@clin.au.dk

 
       
Lise_Lotte_Christensen_90x120.jpg  

molekylærbiolog, ph.d.
Lise Lotte Christensen
Tlf. 784 55327
E-mail:
liselotte.christensen@clin.au.dk

 
       
Jannie_Assenholt.jpg         

molekylærbiolog, ph.d.
Jannie Assenholt
Tlf. 784 55351
E-mail: jaas@clin.au.dk

 
       
Rikka-Hasle.jpg   molekylærbiolog
Rikke Hasle Sørensen
Tlf. 784 55303
E-mail: rikke.hasle@clin.au.dk
 
       
Dorte_Launholt_Lildballe_90x120.jpg   klinisk laboratoriegenetiker, ph.d.
Dorte Launholt Lildballe
Tlf. 784 55333
E-mail: dorte.launholt.lildballe@clin.au.dk
 
       
Katja_Adolf_90x120.png  


IT-administrator, molekylærbiolog, ph.d.
Katja Adolf
Tlf. 784 55306
E-mail: katja.adolf@rm.dk

 
       
 


prof., forskningsleder colon cancer
Claus Lindbjerg Andersen
Tlf. 784 55319
E-mail: cla@clin.au.dk

 
       
Karina-Dalsgaard.jpg   prof., forskningsleder prostata cancer
Karina Dalsgaard Sørensen
Tlf. 784 55316
E-mail: Karina.Dalsgaard@clin.au.dk
 
       

Jakob_Skou_Pedersen_90x120jpg.jpg

 

prof., forskningsleder bioinformatik
Jakob Skou Pedersen
Tlf. 784 55360
E-mail: Jakob.Skou@clin.au.dk
 
       

Bioanalytikere

 

       
Lone_Andersen_90x120.png  
afdelingsbioanalytiker, funktionsleder for fælles NGS-enhed 
Lone Hedegaard
Tlf. 784 55385
E-mail: lone.hedegaard@rm.dk
 
       
 
afdelingsbioanalytiker 
Mie Gade Farsinsen
Tlf. 784 55301
E-mail: miefarsi@rm.dk
 


Hertil kommer videnskabelige medarbejdere, bioanalytikere, ph.d.,- og specialestuderende, medarbejdere i Nationalt Genom Center, i alt ca. 120 personer.